چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 22 May , 2024 ساعت ×

تازه ها

حقایق امامت را به مردم بگویید که حق جویان هیچ گاه از حق رویگردان نخواهند بود پیش همایش کنگره بین المللی علامه میرحامد حسین در لبنان برگزار می شود کل نظام جمهوری اسلامی ایران اعم از حوزه ها، دانشگاه ها و آموزش و پرورش، به تلاش علمی و آموزشی و پژوهشی و فرهنگی بنیاد بین المللی امامت نیاز جدی و مبرم دارند. همکاری دبیرخانه کنگره بین المللی بزرگداشت علامه میرحامد حسین با عتبه مقدسه عباسیه در انتشار نخستین ترجمه عربی کامل عبقات الانوار دیدار نماینده آیت الله العظمی سیستانی با مدیران و اساتید بنیاد بین المللی امامت امام رضا علیه السلام و فرهنگ ولایت طرح اندیشه مهدویت در کلام معصومان: امام کاظم و امام رضا«علیهم السلام» اختتامیه جشنواره علامه حلی برگزار شد کارگاه تخصصی عبقات‌شناسی برگزار می گردد حجت‌الاسلام والمسلمین فاضل، مدیر حوزه‌های علمیه خواهران از بنیاد بین المللی امامت دیدار کردند بازدید علامه انور علی نجفی مدیر موسسه البلاغ و الکوثر پاکستان از بنیاد بین المللی امامت و نشست صمیمی با مدیران این مجموعه

دفاع از اصالت ادعیه اهل بیت(ع): مطالعه موردی دعای عرفه
۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۵
شناسه : 1267
14
مقاله از جمله آثار برجسته دعايي شيعه، دعاي عرفه منسوب به امام حسين(ع) است. متن اين دعا خالي از إسناد و با حذف ها و الحاقاتي در نسخ مختلف، تنها در آثار متاخرتر از سده هفتم هجري قابل بازيابي است. همين نقل نشدن آن در آثار متقدم تر، سبب شده است كه از ديرباز بحث درباره انتساب حداقل بخش هايي از آن به امام حسين(ع) رواج داشته باشد.
نویسنده : حامد خانی منبع : نشریه حدیث پژوهی، پاييز و زمستان 1392  شماره10
پ
پ

 

چکیده مقاله:

از جمله آثار برجسته دعايي شيعه، دعاي عرفه منسوب به امام حسين(ع) است. متن اين دعا خالي از إسناد و با حذف ها و الحاقاتي در نسخ مختلف، تنها در آثار متاخرتر از سده هفتم هجري قابل بازيابي است. همين نقل نشدن آن در آثار متقدم تر، سبب شده است كه از ديرباز بحث درباره انتساب حداقل بخش هايي از آن به امام حسين(ع) رواج داشته باشد. اين مطالعه در صدد است با كاربرد روش هاي تحليل دروني و بيروني متون تاريخي، نشان دهد اين دعا اصيل، و ريشه دار در تعاليم اهل بيت(ع) و احتمالاً امام صادق(ع) است؛ همچنان كه بناست با اين مطالعه، الگويي نظري براي مطالعه اصالت ديگر ادعيه منسوب به اهل بيت(ع) نيز به دست داده شود؛ ادعيه اي كه گاه فاقد اسنادند و روش هاي سنتي رايج در علم رجال و ديگر علوم حديث، از پاسخ گفتن به مسئله اصالت آن ها ناتوان است.

 

 

جهت مشاهده متن کامل مقاله اینجا را کنید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.