پنجشنبه, ۳۰ شهریور , ۱۴۰۲ Thursday, 21 September , 2023 ساعت ×
نقد و بررسی گزارش ذهبی درباره نقش امیرمومنان علیه السلام در جنگ خیبر با تاکید بر کتاب «المنتقی من منهاج الاعتدال»
۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۲
شناسه : 2374
4
مقاله براین‌اساس، پژوهش حاضر گزارش ذهبی را در خصوص نقش امام علی علیه السلام در رخداد خیبر، در سه محور ارزیابی کرده است:‌ فتح دژهای خیبر،‌ تصرف برخی قلعه‌ها با صلح یا جنگ، جدا کردن درب خیبر از آستان، نتیجه بررسی دیدگاه مورخان و ارزیابی محتوایی و سندی روایات مربوط به این گزارش‌ها، چنین است که ذهبی با وجود اعتبار سندی و صحت محتوایی گزاره‌های مذکور، که می‌تواند موجب پذیرش هر مورخ بی‌طرفی باشد، متعصبانه روایات را گاه مخدوش و گاه جعلی اعلام نموده است.
نویسنده : زهرا روح الهی امیری*اکبر روستایی منبع : تاریخ اسلام در آینه پژوهش پاییز و زمستان 1398 - شماره 47 علمی-پژوهشی
پ
پ

چکیده:

شمس‌الدین محمد ذهبی (م ۷۴۸) یکی از مورخان بنام شافعی مذهب اهل‌سنت است. او در اثر خویش، المنتقی من منهاج الاعتدال، نقش حضرت علی علیه السلام در جنگ خیبر را مورد نقد قرار داده است. شهرت ذهبی در تاریخ و نیز جایگاه او در جامعه اهل‌سنت، سنجش داوری او را برای محققان و پژوهشگران لازم می‌دارد.

براین‌اساس، پژوهش حاضر گزارش ذهبی را در خصوص نقش امام علی علیه السلام در رخداد خیبر، در سه محور ارزیابی کرده است:‌ فتح دژهای خیبر،‌ تصرف برخی قلعه‌ها با صلح یا جنگ، جدا کردن درب خیبر از آستان، نتیجه بررسی دیدگاه مورخان و ارزیابی محتوایی و سندی روایات مربوط به این گزارش‌ها، چنین است که ذهبی با وجود اعتبار سندی و صحت محتوایی گزاره‌های مذکور، که می‌تواند موجب پذیرش هر مورخ بی‌طرفی باشد، متعصبانه روایات را گاه مخدوش و گاه جعلی اعلام نموده است.

او با بیان عدم چیرگی بر خیبر در یک روز و نیز اعلام اینکه برخی دژهای خیبر با صلح فتح شده و جعلی بودن گزارش جداسازی درب خیبر به دست حضرت علی علیه السلام، نقش آن حضرت در این غزوه و نحوه تصرف و حوادث پیرامونی آن را کم‌رنگ نشان داده است.

 

 

جهت دریافت متن کامل مقاله اینجا را کلیک فرمایید

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.