پنجشنبه, ۳۰ شهریور , ۱۴۰۲ Thursday, 21 September , 2023 ساعت ×
فضایل اخلاقی حضرت علی اکبر (علیه السلام)
۱۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۰
شناسه : 4115
7
مقاله حضرت علی اکبر (علیه السلام) فرزند ارشد امام حسین (علیه السلام) و لیلا _دختر میمونة بنت ابی‌سفیان حرب_ است. ایشان با آن که امام نبود و ظرفیت وجودی‌اش به اندازه امام حسین (علیه السلام) نمی‌رسید، اما دارای فضایل اخلاقی بود که او را به الگویی دوست داشتنی در میان جوانان مبدل ساخته است.
نویسنده : بابک هادیان حیدری منبع : پژوهشنامه معارف حسینی، سال سوم، بهار 1397 شماره 9
پ
پ

چکیده

حضرت علی اکبر (علیه السلام) فرزند ارشد امام حسین (علیه السلام) و لیلا _دختر میمونة بنت ابی‌سفیان حرب_ است. ایشان با آن که امام نبود و ظرفیت وجودی‌اش به اندازه امام حسین (علیه السلام) نمی‌رسید، اما دارای فضایل اخلاقی بود که او را به الگویی دوست داشتنی در میان جوانان مبدل ساخته است و جوانان با پیروی از فضایل اخلاقی ایشان می توانند راه سعادت و رستگاری را بپیمایند. از همین رو این مقاله بر آن شده که با روش توصیفی _ تحلیلی، فضایل اخلاقی حضرت علی اکبر (علیه السلام) را با استناد به واقعیات تاریخی و روایات معتبر بررسی کند.

نتایج پژوهش حاکی از آن است که فضایل اخلاقی حضرت علی اکبر (علیه السلام) دلالت بر عظمت و بزرگواری آن حضرت به عنوان شبیه‌ترین فرد در اخلاق به رسول خدا(صلی الله علیه و آله) و یک الگوی محبوب و حماسه ساز دارد.

 

 

جهت مطالعه متن کامل مقاله اینجا را کلیک نمایید

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.