جمعه, ۲۹ تیر , ۱۴۰۳ Friday, 19 July , 2024 ساعت ×

تازه ها

انتشار بیش از یکصد جلد از آثار مدرسه کلامی – فقهی لکهنو  و تدوین۱۲۰ پایان نامه با موضوع امامت آغاز شد سلسله نشست‌های علمی «امامت و ولایت اهل‌بیت» از منظر مذاهب اسلامی(روز اول) برگزار شد نشست‌های علمی دهه امامت و ولایت برگزار می‌گردد نشست علمی«ضرورت تبیین اندیشه‌های سلفی‌گری ایرانی» برگزار شد حقایق امامت را به مردم بگویید که حق جویان هیچ گاه از حق رویگردان نخواهند بود پیش همایش کنگره بین المللی علامه میرحامد حسین در لبنان برگزار می شود کل نظام جمهوری اسلامی ایران اعم از حوزه ها، دانشگاه ها و آموزش و پرورش، به تلاش علمی و آموزشی و پژوهشی و فرهنگی بنیاد بین المللی امامت نیاز جدی و مبرم دارند. همکاری دبیرخانه کنگره بین المللی بزرگداشت علامه میرحامد حسین با عتبه مقدسه عباسیه در انتشار نخستین ترجمه عربی کامل عبقات الانوار دیدار نماینده آیت الله العظمی سیستانی با مدیران و اساتید بنیاد بین المللی امامت توصیه به جَزَع در عزاداری امام حسین علیه السلام بررسی سندی و دلایلی حدیث «ریان بن شبیب» پیرامون عزاداری نقش عاشورا و عزاداری های عصر ائمّه علیهم السلام در سقوط امویان و پیروزی عباسیان تحلیل شخصیت ایمانی حضرت عباس(علیه السلام) بر اساس زیارتنامه ایشان بررسی تاریخی حضور و شهادت حضرت علی اکبر(علیه السلام) در مقتل های عاشورا بازتاب شهادت حضرت علی اصغر (علیه السلام) در تاریخ نگاری عاشورا عاشورا روز عید یا عزا؟ پژوهشی در چگونگی شهادت حضرت قاسم (علیه السلام)

سلسله نشست‌های علمی «امامت و ولایت اهل‌بیت» از منظر مذاهب اسلامی(روز اول) برگزار شد
۳۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۶:۴۲
شناسه : 9607
8
گزارش؛ به همت دانشکده مذاهب اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب، بنیاد بین‌المللی امامت و مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) سلسله نشست‌های علمی «امامت و ولایت اهل‌بیت» از منظر مذاهب اسلامی برگزار شد.
منبع : بنیاد بین المللی امامت
پ
پ

در آستانه عید سعید غدیر خم، سالروز ابلاغ پیام آسمانی امامت و ولایت اهل‌بیت عصمت و طهارت(علیهم‌السلام)، به همت دانشکده مذاهب اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب، بنیاد بین‌المللی امامت و مجمع جهانی اهل‌بیت(علیهم‌السلام) سلسله نشست‌های علمی «امامت و ولایت اهل‌بیت» از منظر مذاهب اسلامی برگزار شد.

احادیث و روایات غدیر در کتاب های روایی علمای اهل سنت موج می زند

حجت الاسلام والمسلمین نواب، در مراسم افتتاحیه نشست های علمی دهه امامت و ولایت که به صورت مشترک به همت دانشگاه ادیان و مذاهب و با همکاری بنیاد بین المللی امامت و مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام برگزار می شود، با بیان این که غدیر تنها به شیعیان اختصاص ندارد و احادیث و روایات غدیر در کتاب های روایی علمای اهل سنت موج می زند، اظهار داشت: در اصل حادثه غدیر و نقل با جزئیات کمتر اختلافی بین امت اسلامی وجود دارد و تنها در عرصه اعتقاد و التزام به پیامدهای غدیر میان شیعیان و اهل سنت اختلافاتی وجود دارد.

کلام غدیر تجلی شان رسالت نبوی

وی ضمن اشاره به روایتی کلام غدیر را تجلی شان رسالت نبوی رسول الله صلی الله علیه و آله و تردید ناپذیر دانست و خاطرنشان کرد: علمای اهل سنت در بیان تفاسیر لغوی کلام رسول الله معانی دیگری را در پیش گرفته اند؛ حتی این نوع اختلاف معانی در زمان حیات رسول الله صلی الله علیه و آله نیز وجود داشت و میان شئون دنیوی و الهی پیامبر درباره پیام غدیر تفاوت قائل بودند.

غدیر اکمال رسالت و ابلاغ وحی الهی

موسس دانشگاه ادیان و مذاهب با تاکید بر این که مسئله غدیر اکمال رسالت و ابلاغ وحی الهی توسط نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله است و خاطرنشان کرد: میزان ارزش نقل، وحی و سخن پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله در مسئله غدیر، یکی از ابعاد اختلاف میان امت اسلام بود.

تمام مسلمانان محبان اهل بیت علیهم السلام

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به یکی از سفرهای خود به مصر، از اشتیاق وصف ناپذیر مردمان مسلمان آن سرزمین نسبت به اهل بیت علیهم السلام خبر داد و اظهار داشت: تمام مسلمانان محبان اهل بیت علیهم السلام هستند؛ در طی چندبار سفری که به تمام کشورهای اسلامی داشتم، تا کنون هیچ ناصبی _به معنای دشمن اهل بیت_ را مشاهده نکرده‌ام؛ حتی تندروترین جریان های ضد شیعی نیز خود را علاقه مند اهل بیت علیهم السلام می دانند و حساسیت آنها بر روی شیعیانی است که نسبت به صحابه بی احترامی می کنند، والا هیچ مشکلی با اندیشه اهل بیت علیهم السلام ندارند.


حجت الاسلام و المسلمین نواب به رویکرد تحسین برانگیز رهبر معظم انقلاب در تاسیس مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام و همراهی علمای تمام مذاهب اسلامی در آن اشاره نمود و اذعان داشت: اطلاق پیامبر اعظم بر رسول الله صلی الله علیه و آله یکی از زیباترین رویکردهای هوشمندانه رهبر معظم انقلاب در تبیین جایگاه والای ایشان در میان تمام انبیای الهی است.
وی با بیان این که امام علی علیه السلام را نیز باید امام اعظم بدانیم، خاطرنشان کرد:

از حوزه های علمیه انتظار داریم تا بزرگداشتی را تحت عنوان امام اعظم امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه السلام برگزار نماید.

حجت الاسلام والمسلمین سبحانی سخنران اولین پنل این نشست های علمی، ضمن تقدیر از دانشگاه ادیان و مذاهب در میزبانی از ویژه برنامه های مطالعات غدیر پژوهی، با بیان این که هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب در حوزه غدیرپژوهی فاصله داریم، به تبیین زیارت غدیریه امام هادی علیه السلام پرداخت.


وی به تاریخچه نقل و اسناد زیارت غدیریه امام هادی علیه السلام پرداخت و اظهار داشت: یکی از نکات بسیار مهم در ایام امامت امام هادی علیه السلام که در کنار دوران امام سجاد علیه السلام بزرگترین دوران امامت تلقی می شود، این است که متوکل نقطه عطف تاریخی در کل دوران بنی عباس نسبت به اهل بیت است و تا پیش از متوکل نوع مواجهه بنی عباس نسبت به شیعیان با نوعی مسامحه و تساهل و رعایت ظاهر امر همراه بود.

زیارت غدیریه

رئیس بنیاد بین المللی امامت با بیان این که در دوران حیات سیاسی هارون الرشید که همراه با بنیان تشکیلاتی گسترده جامعه شیعی بود نیز شاهد چنین برخوردهایی بودیم، اظهار داشت: یکی از ویژگی هایی که در ادبیات و گفتمان های علمی این دوره از امامت داریم، تولید آثار بلند به ویژه در قالب زیارت است، زیارت غدیریه، زیارت جامعه، ناحیه مقدسه و … همه از بیانات امام هادی علیه السلام صادر شده است.

زیارت جامعه

ایشان به ویژگی متون تفصیلی این زیارت نامه ها اشاره و با بیان این که این زیارت نامه ها، ورود در جزئیات مباحثی است که ائمه پیشین به اختصار بدان پرداخته بودند، اظهار داشت: رسالت امام هادی علیه السلام در این دوره انگشت گذاشتن بر مرزهای دقیق فکری و اعتقادی جامعه شیعه است. بعد از امام صادق علیه السلام هیچ کدام از ائمه هیچ گزاره جدید معرفتی بر منظومه فکری نیافزودند و به تبیین این منظومه پرداختند. درخشان ترین تعابیر در باب تبیین امامت در ادبیات شیعه در کلام امام هادی علیه السلام و در زیارت جامعه و زیارت غدیریه نفهته است.


رئیس انجمن علمی امامت حوزه به تفاوت های زیارت جامعه و زیارت غدیریه اشاره و با بیان این که نیاز است تا پایان نامه ها و مقالات گسترده ای در این زمینه نگاشته شود، اظهار داشت: هر دو زیارت، که از زیارات مستند و از دیدگاه محدثان امامیه معتبر است، دارای ابعادی است که از منظر ساختار می توان گفت پیکره دو زیارت از ساختار و فرایند مشترک برخودار است.
ایشان زیارت جامعه کبیره را نظام تعلیم معارف امامت توصیف نمود و با بیان این که این زیارت سعی می کند جایگاه امام را در وجود تکوینی و تشریحی بیان و صفات مبتنی بر فهم درون شیعی را بیان می کند، اظهار داشت: حضرت در این زیارت نامه با استناد به آیات و سنت نبوی، بطون قرآن، سنت نبوی و معارف خاصه را تبیین نموده است.
مدیر موسسه معارف اهل بیت علیهم السلام با بیان این که زیارت غدیریه، زیارت برون شیعی است و تخاطب آن گویا با کسانی است که با اصل امامت فاصله دارند، و از آن به امامت تطبیقی یاد می شود، اظهار داشت: امام هادی علیه السلام در این دوره تاریخی دو ساختار معرفتی را مبتنی بر دو متن زیارتی تولید نموده است.
ایشان در ادامه به تشریح زیارت غدیریه پرداخت و با بیان این که ماجرای غدیر از آغاز تا پایان در مضمون این زیارت تنیده شده است، خاطر نشان کرد: زیارت غدیریه در تنوع و چندگونه ای تعابیر و مستندات و مواخذ مختلف می توان کم نظیر دانست و گفت: مسئله غدیر به عنوان مضمون اصلی از آغاز تا پایان در بعد تولی و تبری کاملا در این زیارت تنیده شده است و لوازم این واقعه غدیر با استناد به آیه اکمال به خوبی تبیین و اهمیت جایگاه امامت نشان داده شده است.

غدیر در عرصه امامت پژوهی

حجت الاسلام سبحانی با بیان این که غدیر در عرصه امامت پژوهی تطبیقی از محوریت اساسی برخوردار است، اظهار داشت: در این زیارت مسئله غدیر همچون نخ تسبیح در درون این زیارت تنیده شده است؛ حجم استنادات قرآنی در زیارت غدیریه بسیار فراوان بوده، هیچ زیارت نامه ای در میان زیارت نامه های اهل بیت علیهم السلام اینچنین پر استناد به آیات قران کریم نیست.
ایشان تصریح کرد: بیش از ۵۰۰ آیه از قرآن کریم در زیارت نامه غدیریه یا عینا و یا با اشاره صریح تبیین شده است؛ در هیچ متن معرفتی دیگری همچون زیارت نامه غدیریه از آیات برای اثبات امیرالمومنین استفاده نشده؛ لذا این زیارت نامه را می توان خزانه مهم و منبع اساسی برای امامت پژوهان دانست.
استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه مسئله بعد قرآنی زیارت غدیریه کاملا مبتنی بر ابعاد جدیدی است که معمولا در امامت تطبیقی بدان توجه نمی شود، اظهار داشت: زیارت غدیریه می تواند زوایا و لایه ها و ابعادی از حوزه مطالعات قرآنی را در امامت برون شیعی بگشاید و باب هایی را باز کند تا بر اساس آن بتوانیم گفتگوهای جدیدی را در باب امامت در مواجهه با سایر مذاهب باز کنیم.

ایشان با بیان این که زیارت غدیریه علی رغم تفاوت مضمونی در معرفی اهل بیت علیهم السلام ساختار مشترکی با زیارت جامعه دارد، یادآور شد: تک تک فرازها و عناوین زیارت غدیریه اشاره به یکی از وجوه شخصیتی اهل بیت علیهم السلام در مراتب عالیه است.

وی ضمن تشریح ریشه های قرآنی و تبیین چارچوب های معرفت الامام، به بخشی از تعابیر مطلع زیارت غدیریه اشاره نمود و اذعان داشت: اگر امامت را مبتنی بر تعابیر عالی زیارت غدیریه تعریف نماییم، امامت پژوهی را دچار تحول اساسی می سازد. اگر زیارت غدیریه را مبنای مطالعات تطبیقی قرار دهیم، حدود ۳۰ عنوان در آغاز زیارت آمده که هر کدام مستقلا یا در کنار سایر عناوین می تواند تعریف امامت را تبیین کند.
رئیس پژوهشکده کلام پژوهشگاه قرآن و حدیث به ظرفیت زیارت غدیریه در معرفی و تبیین امامت و جایگاه امامت در منظومه امامت شناسی تطبیقی اشاره نمود و یادآور شد: زیارت غدیریه آکنده از عناوین و مفاهیمی است که می تواند امامت تطبیقی را غنی و ما را از کف مفاهیم امامت پژوهی خارج سازد. این زیارت امام را وارث رسالت، صاحب دین، صراط مستقیم و… می نامد.
ایشان با بیان این که تمام مذاهب اهل سنت علیهم السلام محبان اهل بیت علیهم السلام بوده و محبت چهارده معصوم علیهم السلام در پیشانی اندیشه اهل سنت باطن گرا موج می زند، اظهار داشت: در جهان اسلام با علمایی از اهل سنت مواجهیم که مسئله آنها رئاست عامه _که در تعریف معتزله و به تبع و در جبهه گیری با ایشان در کلام متکلمین شیعه آمده_ نیست و مسئله امامت را در معنایی که ما بزرگ می داریم می پذیرد و بر جایگاه امامت دینی ایشان تصریح می کند.
رئیس قطب تعمین باورهای دینی با تاکید بر این که زیارت غدیریه می تواند کمک کار تولید یک ادبیات جدید در باب امامت تطبیقی باشد، خاطرنشان کرد: زیارت غدیریه با همه بلندایش، فرازهای مختلفی دارد و شاهد مجموعه عناوینی در این زیارت هستیم که به عنوان اوصاف امام از آن یاد می شود؛ از یک سو عناوینی است که می تواند حد وسط استدلال ما تفسیر شود، ولی در آغاز زیارت مجموعه ای تعابیر آمده که ظاهر آن این است که در این ساختار با عنایت و به صورت خلاصه در طلیعه بحث بعد از معرفی آمده است.
این استاد حوزه کلام و امامت به عناوین سبقت در ایمان، سبقت در مجاهدت، بندگی خالصانه و اخوت به عنوان فرازهای آغازین این زیارت نامه اشاره نمود و اذعان داشت: برخی از این عناوین موضوع رساله های حوزوی است که برخی از مجموعه های حوزی از جمله پژوهشگران مرکز امامت بدان توجه نموده اند.
وی بر اهمیت اخذ عناوین و القاب خاصی از زیارت غدیریه که گویای جایگاه و مقام امیرالمومنین علی علیه السلام است، تصریح نمود و ابراز داشت: بعضی از ادله زیارت غدیریه مرتبط با شأن نزول آیات در حق امیرالمومنین و دسته ای عناوینی است که در قرآن کریم آمده و مصداق اعظم و اتم آنها در حیات امیرالمومنین علی علیه السلام ظهور پیدا کرده است.
حجت الاسلام محمدتقی سبحانی با بیان این که امام هادی علیه السلام در یکی فرازهای زیارت نامه غدیریه، ۸ آیه از آیات مرتبط با مسئله مقایسه انسان ها را به تفصیل بیان نموده است، یادآور شد: زیارت غدیریه مملو از آیاتی است که تفاوت و تفاضل را ذکر و مصداق آنها را امیرالمومنین بیان می کند.
ایشان در بخش پایانی سخنان خود با بیان این که زیارت غدیریه مستند به آیات قرآن، امیرالمومنین علیه السلام را به علم تنزیل و حکم تاویل مخصوص می سازد و نشان می دهد که محور مرکزی این آیات مولی الموحدین علی علیه السلام است، اظهار داشت: حضرت با اشاره به آیات قران مباحثی را مطرح می سازد که امروز از آن به امامت تاریخی یاد می شود؛ حضرت در فراز پایانی زیارت به تطبیقات مقام تنزیل در عینیت بیرونی توجه نموده و تاویل هایی که در زندگی امیرالمومنین بعد از پیامبر اتفاق افتاده و در مرحله عینیت تحقق بخشیدند را مطرح می سازند.

 

 

چگونه با وجود  هزاران شاهد حق کسی پایمال می گردد؟!

 

اثبات ولایت حضرت علی علیه السلام در زیارت غدیریه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.