دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳ Monday, 15 April , 2024 ساعت ×
بررسی و نقد نظرات «ضد مسیح اسلامی» و «اسلام، ردای ضد مسیح» در تطبیق ضد مسیح بر منجی اسلامی
۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۴
شناسه : 1188
7
مقاله با شکل گیری موج جدیدی از اسلام هراسی و اسلام ستیزی در چند دهه اخیر در غرب؛ برخی نویسندگان و مبلغان مسیحی در زمینه شیطانی خواندن دین اسلام و انطباق آن با محور شرارت مذکور در کتاب مقدس تلاش کرده اند.
نویسنده : روح الله شاکری زواردهی*زهیر دهقانی آرانی منبع : فصلنامه علمی_پژوهشی انتظار موعود
پ
پ

با شکل گیری موج جدیدی از اسلام هراسی و اسلام ستیزی در چند دهه اخیر در غرب؛ برخی نویسندگان و مبلغان مسیحی در زمینه شیطانی خواندن دین اسلام و انطباق آن با محور شرارت مذکور در کتاب مقدس تلاش کرده اند. این افراد با طرح نظریه های گوناگون، تا بدان جا پیش رفته اند که از تطبیق منجی اسلامی (امام مهدی(عج)) بر ضد مسیح مذکور در کتاب مقدس (آنتی کرایست) سخن گفته اند.

دراین زمینه، نظریه «ضد مسیح اسلامی»، با استناد به منابع اسلامی و مسیحی، در اثبات یکی بودن ویژگی های رفتاری و شخصیتی منجی اسلامی با ویژگی های ضد مسیح مذکور در عبارات کتاب مقدس، تلاش می ورزد و در پی آن، دیدگاه «اسلام، ردای ضد مسیح» این موضوع را برجسته و امام مهدی (عج)، به روایت شیعیان را مصداق ضد مسیح معرفی کرده است.

از آن جا که این نظریات به کمک تبلیغات رسانه ای قوی در بستر مذهبی غرب معروفیت بالایی پیدا کرده و زمینه مسمومیت فکری عمومی را فراهم کرده اند؛ بررسی و نقد این دیدگاه ها ضروری به نظر می رسد. در این سو، ابتدا به توصیف مقدمات، استنادات و نتایج این دو دیدگاه پرداخته و سپس مبانی و شواهد آن ها بررسی و نقد شده است. نتیجه، این که بسیاری از برداشت های صاحبان نظریه از کتاب مقدس و نیز آموزه های اسلامی ناصحیح است. تطبیق نهایی صورت گرفته نیز اشکالات متعددی دارد که اصل آن را مخدوش می کند.

 

 

برای دریافت نسخه PDF این مقاله، اینجا کلیک نمایید.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.