سه شنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۲ Tuesday, 28 November , 2023 ساعت ×
اثبات ولایت حضرت علی علیه السلام در زیارت غدیریه
۰۷ تیر ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۷
شناسه : 1625
3
مقاله این زیارت، یکی از منابع بسیار غنی در تبیین مسئلة ولایت است که قابلیت متن‌پژوهی داشته و با تحلیل ادلّة قرآنی، روایی و تاریخیِ آن، می‌توان از آن در زمینة اثبات خلافت حضرت علی علیه السلام بهرة فراوان برد. پژوهش حاضر با استفاده از منابع کلامی، تفسیری، روایی و تاریخیِ شیعه و اهل‌سنّت انجام گرفته، که با مدد الهی به احتجاج با افراد مغرض کمک شایانی خواهد کرد.
نویسنده : مریم پورحسینی *عقیله غلامپور منبع : میراث طاها، تابستان 94، پیش شماره 5
پ
پ

چکیده

موضوع مقالة پیش رو «اثبات خلافت حضرت علی علیه السلام در زیارت غدیریه» است، که با هدف معرّفی جایگاه امامت و ولایت و تبیین مسئلة ولایت حضرت علی علیه السلام ، که یکی از دغدغه‌های مهمّ پیامبرصلی الله علیه و آله و سلم، امامان معصوم علیهم السلام و شیعیان می‌باشد، تدوین شده است. این مطلب در آیات و روایات معصومین علیهم السلام ، به وفور بیان شده، امّا بیان و بررسی این مسئله به صورت جامع و دقیق، در زیارت امیرالمؤمنین علیه السلام در روز غدیر، که توسّط امام هادی علیه السلام انشا شده است علاوه بر اهمیّت آن، دیدگاه عمیق‌تری را ارائه می‌دهد.

این زیارت، یکی از منابع بسیار غنی در تبیین مسئلة ولایت است که قابلیت متن‌پژوهی داشته و با تحلیل ادلّة قرآنی، روایی و تاریخیِ آن، می‌توان از آن در زمینة اثبات خلافت حضرت علی علیه السلام بهرة فراوان برد. پژوهش حاضر با استفاده از منابع کلامی، تفسیری، روایی و تاریخیِ شیعه و اهل‌سنّت انجام گرفته، که با مدد الهی به احتجاج با افراد مغرض کمک شایانی خواهد کرد.

 

جهت دریافت متن کامل مقاله اینجا را کلیک کنید

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.