شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 20 April , 2024 ساعت ×
بررسی ماهیت حدیث جابر و جایگاه آن در اثبات نام دوازده امام (علیه السلام)
۰۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۹
شناسه : 2519
6
مقاله حدیث جابر، حدیث مشهوری در منابع شیعه است. راوی حدیث- امام باقر (علیه السلام) - از جابر‌بن عبدالله انصاری نقل می­ کند که جابر لوحی را در دست حضرت زهرا (سلام الله علیها) دیده است. این لوح هدیه­ ای از جانب خداوند به پیامبر (صلی الله علیه و آله) معرفی شده که نام پیامبر (صلی الله علیه و آله)، علی و یازده امام دیگر در آن آمده است.
نویسنده : محمد غفوری منبع : سیره پژوهی اهل بیت، شماره4، فروردین 96
پ
پ

چکیده:

حدیث جابر، حدیث مشهوری در منابع شیعه است. راوی حدیث- امام باقر (علیه السلام) – از جابر‌بن عبدالله انصاری نقل می­ کند که جابر لوحی را در دست حضرت زهرا (سلام الله علیها) دیده است. این لوح هدیه­ ای از جانب خداوند به پیامبر (صلی الله علیه و آله) معرفی شده که نام پیامبر (صلی الله علیه و آله)، علی و یازده امام دیگر در آن آمده است.

حدیث منسوب به جابر، متن واحد ندارد بلکه شامل چهار متن مختلف و سندهای متعدد است که همگون نیستند. در نوشتار حاضر، راویان، متن و محتوای یکی از این چند روایت بررسی و تحلیل شده و با توجه به ایرادات و تناقضات متعدد، چنین نتیجه گرفته شده است که حدیث منسوب به جابر چندان قابل اتکا و استناد نیست. این حدیث علاوه بر ایرادات حدیث­ شناختی، زبان­ شناختی و رجال­ شناسی با واقعیت‌های تاریخی نیز سازگار نیست. ولی آن‌چه این خلأ را جبران­ می‌کند، حدیثی با املای رسول خدا‌(صلی الله علیه و آله) و دست­ خط علی‌(علیه السلام) است که دوازده امام (علیهم السلام)را معرفی می‌کند. این حدیث به‌صورت سِرّ امامت تنها در اختیار امامان (علیهم السلام) قرار داشته است و تنها در مواقعی نادر، امام بعدی به برخی از یاران خاص معرفی شده است.

منبع: سیره پژوهی اهل بیت، شماره۴، فروردین ۹۶٫

 

جهت دریافت متن کامل مقاله اینجا را کلیک نمایید

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.