جمعه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۲ Friday, 1 December , 2023 ساعت ×
رویکرد تفسیری فخر رازی در مواجهه با ادله شیعه ذیل آیات ولایت و خلافت
۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۹
شناسه : 2340
2
مقاله مفسران اهل سنت ، به خصوص فخر رازی ، در مواجهه با ادلة شیعه ذیل آیات ولایت و خلافت ، سعی کردند با روش های گوناگونی در ادلة شیعه مناقشه کرده و ضمن تضعیف این ادله، دیدگاه مورد نظر خود را تقویت کنند. پژوهش حاضر به روش شناسی فخر رازی ذیل این آیات پرداخته و روش های او را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد. روش های فخر رازی در مواجهه با ادلة شیعه عبارتند از: استناد به روایات ضعیف و جعلی ، استناد به سیاق ، استناد به مباحث ادبی ، توهین به مخالفان ، عدم ذکر اقوال و روایات مخالف ، غبارآلود کردن فضای بحث و آوردن اقوال مختلف بدون هیچ گونه ترجیح .
نویسنده : حامد دژآباد*زهره بابا احمدی میلانی منبع : تحقیقات کلامی تابستان 1395 - شماره 13 علمی-پژوهشی
پ
پ

چکیده:

مفسران اهل سنت ، به خصوص فخر رازی ، در مواجهه با ادلة شیعه ذیل آیات ولایت و خلافت ، سعی کردند با روش های گوناگونی در ادلة شیعه مناقشه کرده و ضمن تضعیف این ادله، دیدگاه مورد نظر خود را تقویت کنند.

پژوهش حاضر به روش شناسی فخر رازی ذیل این آیات پرداخته و روش های او را مورد تحلیل و بررسی قرار می دهد. روش های فخر رازی در مواجهه با ادلة شیعه عبارتند از: استناد به روایات ضعیف و جعلی ، استناد به سیاق ، استناد به مباحث ادبی ، توهین به مخالفان ، عدم ذکر اقوال و روایات مخالف ، غبارآلود کردن فضای بحث و آوردن اقوال مختلف بدون هیچ گونه ترجیح .

 

جهت دریافت متن کامل مقاله اینجا را کلیک نمایید

 

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.