دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 22 April , 2024 ساعت ×
عاشورا و اربعین یک مشیت الهی است و اربعین ظرفیت‌های عظیمی برای اسلام ایجاد کرده است.
۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۵
شناسه : 6160
9
رییس بنیاد بین‌المللی امامت مطرح کرد؛ این مشیت، یک مشیت راهبردی است که در پناه آن، مردم را به مسیری که دلخواه حق تعالی است راهنمایی می‌کند.
منبع : بنیاد بین‌المللی امامت
پ
پ

رییس بنیاد بین‌المللی امامت در آستانه اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، بیان کردند: اربعین نقش شگرف و حائز اهمیتی در تاریخ اسلام و تشیع دارد.
رییس بنیاد بین‌المللی امامت مطرح کرد: عاشورا و اربعین یک مشیت الهی است و اربعین ظرفیت‌های عظیمی برای اسلام ایجاد کرده است.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدتقی سبحانی گفت: این مشیت، یک مشیت راهبردی است که در پناه آن، مردم را به مسیری که دلخواه حق تعالی است راهنمایی می‌کند.
وی افزود: شیعه اربعین را تولید نکرده است بلکه اربعین بود که باعث شکل گیری شیعیان شد و امروز صفوف آنها را در هم تنیده‌تر می‌کند؛ اربعین از مکتب عاشورا شکل گرفت تا این بنیاد ایمانی را در جامعه مومنان بنا نهد.
رییس بنیاد بین‌المللی امامت، بیان کرد: شناخت اربعین برای پژوهش و ژرف اندیشی در این زمینه بسیار مهم است؛ اگر در این فضا زندگی کنیم می‌توان به درک عمیق این پدیده استثنایی برسیم.
وی خاطر نشان کرد: هم افزایی در راستای این پدیده الهی و تاریخی ضروری است و اگر به درستی آثار اربعین را احصاء کنیم می‌بینیم که این حادثه چه نقشی در تاریخ اسلام و تشیع داشته است.
استاد حوزه علمیه با اشاره به نقش‌های اربعین گفت: اولین نقشی که برای اربعین متصور هستیم، نقش یادمانی است؛ در حقیقت در اربعین فرصت بازخوانی عاشورا به ما داده می‌شود زیرا در عاشورا فرصتی نیست که بتوان این حادثه را تحلیل کنیم؛ عاشورا یک شور است و همه ما باید در این روز غرق شویم و اشک ریزان این روز را تجلیل کنیم.
وی افزود: ائمه نیز به ما امر کرده‌اند که در روز عاشورا عاشورایی باشیم و فرصت تفکر و تجدید بیعت با امام را در اربعین متجلی کنیم.
حجت الاسلام و المسلمین سبحانی، دومین نقش اربعین را جریان سازی دانست و گفت: در عاشورا این جلوات معرفتی مثل جرقه‌هایی در دل های شیعیان ایجاد می شود و اربعین است که این قطرات و این جرقه‌ها را به یک موج خروشان تبدیل می‌کند.
استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: اربعین همه شیعیان و دلباختگان به آستان حسینی دستاوردهای معنوی و الهی خود را با مردم دیگر تقسیم می‌کنند؛ این جریان هم افزایی و هم آوایی با اربعین عجین است و نباید آن را از اربعین بگیریم.
دکتر سبحانی بیان کرد: ظرفیت سازی نقش سوم اربعین است زیرا این اربعین است که جریان‌های مختلف را در یک قالب تجمیع می‌کند و آنها در یک جریان بزرگتر قرار می دهد؛ باید در اربعین در یک مکان و زمان همه شیعیان و اربعینیون تجمیع شوند و نقطه عزیمت خود را مشخص کنند که این جریان باید ایجاد شود زیرا اگر صرفا از کنار هم بگذریم و کاری نکنیم اثرات این حضور کمتر خواهد شد.
رییس بنیاد بین المللی امامت، نماد سازی را به عنوان قدرت و نقش بعدی اربعین دانست وبیان کردند: همین قدرت نمادسازی است که باعث شده که این جریان هیچ وقت کهنه و تکراری نشود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.