سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲ Tuesday, 27 February , 2024 ساعت ×
امام هادی (علیه السّلام) در منابع معتبر تاریخی اهل سنّت از امامت تا شهادت
۰۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۷:۵۴
شناسه : 3904
5
مقاله گزارشات تاریخی و روایی از جمله منابع مهم برای فهم و درک سیره ائمه اطهار (علیم السّلام) به شمار می‌رود. برخی از امامان شیعه به دلائلی بیشتر در منابع و برخی کمتر مطرح شده اند. گزارشات منابع در دو دسته شیعه و سنّی قابل بررسی است.
نویسنده : *حجت عبادعسکری** اردشیر اسدبیگی*** محمدحسین رجبی دوانی منبع : فصلنامه تاریخ، مقاله 4، دوره 15، شماره 59، زمستان 1399، صفحه 81-99
پ
پ

چکیده

گزارشات تاریخی و روایی از جمله منابع مهم برای فهم و درک سیره ائمه اطهار (علیم السّلام) به شمار می‌رود. برخی از امامان شیعه به دلائلی بیشتر در منابع و برخی کمتر مطرح شده اند. گزارشات منابع در دو دسته شیعه و سنّی قابل بررسی است. در این تقسیم بندی تواریخ عمومی با گرایشات سنّی مشهود می ‌باشد. منابع دیگری در این راستا وجود دارد که به مدد پژوهشگر می‌آید؛ مانند نگارش‌های وَفَیات، اَعلام، رجال و فرهنگ نامه‌ها.

حقیق حاضر به شیوه توصیفی-تحلیلی به بررسی این نکته می‌پردازد که سیره امام دهم شیعه در دوران امامت ایشان تا چه اندازه در منابع اهل سنت گزارش شده است؟ در این پژوهش نشان داده می شود که تعدادی از منابع، حقیقت پوشی نکرده‌اند و برخی دیگر اشاره چندانی نداشته‌اند. شرح سیره امام هادی علیه السّلام در گزارشات تاریخی در سایه گزارشات زندگانی خلفا و حاکمان وقت عباسی و حوادث تاریخ اسلام قرارگرفته است.

 

 

جهت دریافت متن کامل مقاله اینجا را کلیک نمایید

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.