چهارشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۳ Wednesday, 17 April , 2024 ساعت ×
رئیس بنیاد بین‌المللی امامت در سفری به استان خراسان جنوبی دیدارها و نشست‌هایی با شخصیتهای علمی و مذهبی این استان برگزار نمودند.
۰۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۰
شناسه : 6078
7
گزارش؛ حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدتقی سبحانی در این سفر یک روزه با نماینده ولی فقیه در استان، ائمه جمعه، اساتید و طلاب حوزه علمیه، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان طبس مهندس رحیمی و جمعی از مسئولین فرهنگی دیدار و گفتگو نمودند.
منبع : بنیاد بین المللی امامت
پ
پ

حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدتقی سبحانی در این سفر یک روزه با نماینده ولی فقیه در استان، ائمه جمعه، اساتید و طلاب حوزه علمیه، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان طبس مهندس رحیمی و جمعی از مسئولین فرهنگی دیدار و گفتگو نمودند.

دیداری با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی

حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدتقی سبحانی در سفر به خراسان جنوبی با نماینده ولی فقیه و امام جمعه محترم بیرجند، حجت الاسلام و المسلمین سیدعلیرضا عبادی، دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار ابتدا امام جمعه محترم بیرجند، به تشریح فضای مسموم این منطقه پرداختند و به برگزاری مباحث اعتقادی امامت و مهدویت و مبارزه با فِرَق انحرافی در شرایط کنونی تاکید کردند. حجت الاسلام سبحانی نیز اشاره کردند متاسفانه چنانکه شایسته و بایسته است به این مهم به اندازه کافی و لازم پرداخته نمی‌شود و در تبیین جایگاه رفیع امامت و رفع شبهات از مسیر و روش علمای گذشته خارج شده ایم و لازم است در زمینه به سیره علمای راستین گذشته برگردیم و آنان را این زمینه الگوی کامل و جامع دانستند.

زمینه های تعامل با مرکز مدیریت حوزه های علمیه خراسان جنوبی

مدیر مرکز تخصصی امام شناسی در ابتدای سفر خود جلسه‌ای با مدیر مرکز مدیریت خراسان جنوبی، حجت الاسلام والمسلمین رستمیانی داشتند و در زمینه بررسی و تعامل جهت برگزاری دوره های عمومی و تربیت مربی امامت و مهدویت در مراکز و مدارس خراسان جنوبی به گفتگو پرداختند. ایشان در این گفتگو ضمن تاکید بر اهمیت جایگاه امامت و نیاز به تربیت و پرورش نیروی بومی و متخصص در این زمینه، آمادگی بنیاد بین المللی امامت و مرکز تخصصی امام شناسی را در جهت اجرای دوره های مختلف آموزشی و تربیت مربی و استاد در حوزه امامت اعلان نمودند. حجت الاسلام رستمیانی نیز ضمن استقبال از برگزاری دوره های عمومی و تخصصی امامت و مهدویت، ایجاد دوره های ویژه ای در زمینه رد فِرَق انحرافی برای طلاب استان لازم و ضروری دانستند.

نشستی با مدیران آموزشی استان خراسان جنوبی

حجت الاسلام والمسلمین سبحانی همچنین نشستی با مدیران مدارس و کادر آموزشی و پژوهشی استان خراسان جنوبی داشتند و تاکید نمودند: «امروز دشمن به جهت نظامی و امنیتی نمی تواند با نظام جمهوری اسلامی ایران به مقابله برخیزد؛ از این رو به جبهه فرهنگی رو آورده است و می خواهد از این راه ضربه خود را وارد کند. بعد از روی کار آمدن انقلاب اسلامی و وارد شدن در عرصه های بین الملل، هجمه های دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران به شدت افزایش یافته است.»

ایشان در پایان نشست ضمن بیان اینکه امروز با آسیب ها و مشکلات زیادی مانند عدم شناخت زمان، عدم شناسایی جبهه دشمن، نشناختن دشمن، نداشتن دانش مورد نیاز و نداشتن مهارت لازم روبرو هستیم و با آنها دست و پنجه نرم می کنیم؛ از اعلام آمادگی بنیاد بین المللی امامت برای برطرف کردن این مشکلات این موضوع از طریق برگزاری جلسات توجیهی مدیران، اساتید و طلاب حوزه، دوره های دانش افزایی و ایجاد سطح سه امامت خبر دادند.

در میان ائمه جمعه خراسان جنوبی: شکل گیری تمدن شیعه با اصل امامت

رئیس انجمن امامت حوزه در ادامه سفر خود در نشستی علمی که با حضور ائمه جمعه خراسان جنوبی برگزار گردید، بر نقش کلیدی و مهم ائمه علیهم السلام در تمدن نوین اسلامی تاکید کردند و فرمودند: «با شکل گیری تمدن شیعه، اصل امامت رُشد و توسعه کرده است.» ایشان با اشاره به حدیثی از پیامبراکرم صلی الله علیه و آله که فرمودند: «مَثَل اهل بیت من در میان شما مانند کشتی حضرت نوح است.»، تاکید کردند: «تنها راه نجات کشتی نجات در مواقع مشکلات و سختی ها، امامت و ولایت اهل‌بیت علیهم السلام است؛ به عبارت دیگر تنها راه برون رفت از تمامی گرفتاری ها و رسیدن به ساحل امید فقط و فقط مکتب اهل بیت علیهم السلام است.»

مدیرعامل موسسه معارف اهل بیت علیهم السلام افزودند: «امروزه یکی از دلایل درگیری و مواجهه و برخورد با نظام اسلامی به دلیل تلاش برای ساختن تمدن اسلامی با محوریت امامت است. لذا مهم ترین وظیفه، نهاد ائمه جمعه، معرفی کافی و وافی جریان امامت است تا تمدن اسلامی شکل بگیرد.

گزارشی از وضعیت فرهنگی منطقه از زبان فعالین فرهنگی

ایشان در ادامه جلسات خود در استان خراسان جنوبی، با برخی از فعالین عرصه فرهنگ دیدار نمودند و پس شنیدن گزارش های حاضرین درباره وضعیت فعالیت فرقه های مختلف در استان و درخواست نیاز به تبیین مباحث اعتقادی، به ضرورت تبیین هرچه بیشتر جریان ها برای افراد مؤثر در میان توده مردم مانند معاونین پرورشی و پرسنل آموزش و پرورش، مسئولین هیئات مذهبی و… اشاره نموده و آموزش مباحث امامت و رد مدعیان دروغین و تشکیل دوره های امامت پژوهی را در این برهه از زمان ضروری دانستند.

نشست اساتید و طلاب منتخب استان خراسان جنوبی؛ علاقه به تخصص در امامت در میان طلاب نخبه

حجت الاسلام و المسلمین سبحانی همچنین با حضور در نشست اساتید و طلاب منتخب مدارس علمیه استان،  به بررسی جنبه های عملی توسعه امامت پرداختند و امامت را حافظ دین معرفی کردند. ایشان پس ابراز علاقه و اشتیاق طلاب، برای برگزاری دوره های عمومی و تخصصی امامت اعلام آمادگی کردند.

مسجد محور فرهنگ سازی امامت

در بخش دیگری از سفر، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدتقی سبحانی در جمع طلاب و هیئت امناء مساجد حاضر شدند و ضمن تاکید بر نقش مساجد در نشر فرهنگ امامت گفتند: «مساجد باید مانند گذشته به همه امور مردم رسیدگی کند و مهم تر از آن متصدیان امور مساجد هستند که وظیفه آنان تبیین اعتقادات مردم در زمینه های گوناگون، به خصوص مسئله امامت است. از این رو باید دوره های عمومی امامت و مهدویت و سایر مباحث اعتقادی با محوریت مساجد برگزار گردد.»

در پایان این جلسه حجت الاسلام بهشتی فرد، مدیر سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان طبس، برای برگزاری مباحث امامت و مهدویت و نقد مدعیان دروغین در مساجد اعلام آمادگی کردند.

گفتگو با مدیر مدرسه حضرت نرجس علیهاالسلام

از دیگر برنامه های ایشان، دیدار با مدیر مدرسه حضرت نرجس سلام الله علیها بود که در آن، مدیر مدرسه ضمن  معرفی ظرفیت های مدرسه، خواستار برگزاری دوره های آموزشی امامت برای خواهران طلبه شدند و ضرورت پیگیری پایان نامه های امامتی را مطرح کردند.

در جمع مسئولین بنیاد غدیر: ایجاد شعور اهل بیتی در کنار شورآفرینی

در آخرین جلسه این سفر یک روزه، حجت الاسلام و المسلمین سبحانی با مسئولین بنیاد غدیر نیز دیدار و درباره چگونگی برگزاری جشن های غدیر گفتگو کردند. ایشان در این دیدار در ضمن بیاناتی به لزوم ایجاد معرفت و شعور اهل بیتی در کنار عشق و شور آن تاکید فراوان کردند و این دو را مکمل یکدیگر دانستند.

 

 

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.