دوشنبه, ۲۷ فروردین , ۱۴۰۳ Monday, 15 April , 2024 ساعت ×
متكلمان اسلامی و بايستگی‏ های امامت
۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۵
شناسه : 3296
9
مقاله موضوع بايستگي‏هاي امامت را مي‏توان يكي از مهم‏ترين بحث‏هاي امامت دانست؛ كه پيوسته توجه متكلمهاي اسلامي را به خود جلب كرده است و به پژوهش درباره‏آن پرداخته‏اند. اين بحث در كتاب‏هاي كلامي، تحت عناويني چون: صفات امام يا شرايط امامت مطرح شده است. آنان فهرستهاي مختلفي از صفات و ويژگي‏هاي امام را ارائه كرده‏اند.
نویسنده : علی ربانی گلپايگانی منبع : فصلبامه انتظار سال سوم شماره هشتم
پ
پ

چکیده:

موضوع بايستگي‏هاي امامت را مي‏توان يكي از مهم‏ترين بحث‏هاي امامت دانست؛ كه پيوسته توجه متكلمهاي اسلامي را به خود جلب كرده است و به پژوهش درباره‏آن پرداخته‏اند. اين بحث در كتاب‏هاي كلامي، تحت عناويني چون: صفات امام يا شرايط امامت مطرح شده است. آنان فهرستهاي مختلفي از صفات و ويژگي‏هاي امام را ارائه كرده‏اند.

در برخي از اين فهرست‏ها، صفات ده‏گانه يا بيشتر براي امام شمارش شده است. يكي از فهرست‏هاي نسبتا جامع در اين باره، كه متكلمان اهل سنت ارائه كرده‏اند، توسط سعدالدين تفتازاني تنظيم شده است. وي از مكلّف بودن (بلوغ)، عدالت، حريت، مرد بودن، اجتهاد، شجاعت، صاحب رأي و كفايت بودن و قريشي بودن به عنوان صفات امام و بايستگي‏هاي امامت ياد كرده است. وي، سپس افزوده است: «چهار شرط نخست، مورد اتفاق است؛ ولي صفات: اجتهاد، شجاعت و باكفايت بودن را اكثر متكلمان لازم دانسته‏اند؛ اما برخي آنها لازم ندانسته و گفته‏اند: چون اين صفات كم‏ياب است، شرط كردن آنها موجب تكليف ما لايطاق يا لغو خواهد بود. وصف قريشي بودن نيز مورد قبول اكثريت مذاهب اسلامي است. فقط خوارج و گروهي از معتزله با آن مخالفت كرده‏اند.

 

جهت مطالعه متن کامل مقاله اینجا را کلیک نمایید

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.