جمعه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۲ Friday, 1 December , 2023 ساعت ×
  سیره تربیتی حضرت امام صادق علیه السلام در مواجهه با جریان فکری غالیان به استناد روایات
۰۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۹
شناسه : 2806
3
مقاله غاليان با افکار و گفتار خود، اصل توحيد را هدف قرار مي دادند. در نتيجه با توجه به اهميت مساله، ائمه شيعه از راه هاي مختلف و به شدت با غلو و غالي گري به مبارزه مي پرداختند و افکار و گفتار غاليان را نفي مي کردند. در اين ميان رويارويي امام صادق (عليه السلام) با پديده غالي گري از نقاط برجسته حيات ديني و سياسي آن حضرت است.
نویسنده : *محسن قاسم پور**رحمت اله عبدالله زاده آرانی***مهدی ستوده کویری آرانی
پ
پ

 چکیده: 

پديده غلو آفتي است که به دلايل مختلف در ميان شيعيان، (مانند ديگر گروه هاي اسلامي و غير اسلامي) راه يافت و عده اي را به بيراهه کشاند. عقايد غاليان شيعي داراي نظم و انسجام خاصي نبود، ولي بنيان عقايد آن ها بر درجه خدايي و الوهيت قائل شدن براي رسول گرامي اسلام صلي الله عليه وآله و به مقام خدايي و نبوت رساندن ائمه معصومين عليهم السلام استوار بود. غاليان با افکار و گفتار خود، اصل توحيد را هدف قرار مي دادند. در نتيجه با توجه به اهميت مساله، ائمه شيعه از راه هاي مختلف و به شدت با غلو و غالي گري به مبارزه مي پرداختند و افکار و گفتار غاليان را نفي مي کردند. در اين ميان رويارويي امام صادق (عليه السلام) با پديده غالي گري از نقاط برجسته حيات ديني و سياسي آن حضرت است.

بررسي مواضع و سيره عملي امام صادق عليه السلام پس از بيان پاره اي از افکار، گفتار و رفتار غاليان آن زمان، موضوع نوشتار حاضر است.

 

جهت دریافت متن کامل مقاله اینجا را کلیک کنید

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.