چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۴۰۳ Wednesday, 17 July , 2024 ساعت ×

تازه ها

انتشار بیش از یکصد جلد از آثار مدرسه کلامی – فقهی لکهنو  و تدوین۱۲۰ پایان نامه با موضوع امامت آغاز شد سلسله نشست‌های علمی «امامت و ولایت اهل‌بیت» از منظر مذاهب اسلامی(روز اول) برگزار شد نشست‌های علمی دهه امامت و ولایت برگزار می‌گردد نشست علمی«ضرورت تبیین اندیشه‌های سلفی‌گری ایرانی» برگزار شد حقایق امامت را به مردم بگویید که حق جویان هیچ گاه از حق رویگردان نخواهند بود پیش همایش کنگره بین المللی علامه میرحامد حسین در لبنان برگزار می شود کل نظام جمهوری اسلامی ایران اعم از حوزه ها، دانشگاه ها و آموزش و پرورش، به تلاش علمی و آموزشی و پژوهشی و فرهنگی بنیاد بین المللی امامت نیاز جدی و مبرم دارند. همکاری دبیرخانه کنگره بین المللی بزرگداشت علامه میرحامد حسین با عتبه مقدسه عباسیه در انتشار نخستین ترجمه عربی کامل عبقات الانوار دیدار نماینده آیت الله العظمی سیستانی با مدیران و اساتید بنیاد بین المللی امامت بررسی سندی و دلایلی حدیث «ریان بن شبیب» پیرامون عزاداری نقش عاشورا و عزاداری های عصر ائمّه علیهم السلام در سقوط امویان و پیروزی عباسیان تحلیل شخصیت ایمانی حضرت عباس(علیه السلام) بر اساس زیارتنامه ایشان بررسی تاریخی حضور و شهادت حضرت علی اکبر(علیه السلام) در مقتل های عاشورا بازتاب شهادت حضرت علی اصغر (علیه السلام) در تاریخ نگاری عاشورا عاشورا روز عید یا عزا؟ پژوهشی در چگونگی شهادت حضرت قاسم (علیه السلام) عبدالله بن حسن بن علی

طلاب و روحانیون هندوستان باید مخاطبان اصلی در جریان احیاگری حوزه هند و فرآیندهای پژوهشی کنگره بین‌المللی علامه میرحامد حسین قرار گیرند.
۲۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۲
شناسه : 5987
4
آیت الله اعرافی تاکید کرد؛ بازشناسی اندیشه علمای تراز جهان اسلام و ترسیم دوره‌های کوتاه مدتی چون؛ عبقات شناسی و عبقات پژوهی و... در متن حوزه های علمیه از اهمیت بالایی برخوردار است.
منبع : بنیاد بین‌المللی امامت
پ
پ

آیت الله اعرافی در دیدار اعضای دبیرخانه کنگره بین الملی علامه میرحامدحسین، ضمن تقدیر از نگاه بلند و تلاش‌های خوب نماینده ولی وفقیه در هندوستان و رئیس بنیاد بین‌المللی امامت در احیای مکتب حوزه علمیه هندوستان، احیای مکتب حوزه هند و سامان دادن به رویکرد و نهضت احیاگری متناسب با نقش آفرینی در دنیای امروز را مهم ارزیابی نمود و اظهار داشت: با توجه به ویژگی‌های جمعیتی، اقلیمی، علمی، اجتماعی، سیاسی، فکری و معرفتی و نیز سوابق تمدنی کشور پهناور هندوستان، بازخوانی و بازنمایی تراث گذشتگان حوزه این کشور بسیار مهم است.

مدیر حوزه های علمیه بازسازی متناسب با نیازهای امروز را از اولویت های احیاگری حوزه هندوستان برشمرد و یادآور شد: با توجه به برجستگی علمی و جمعیتی و نیز گستره مهاجران هندی در جای جای جهان، کار در هند را می‌توان فراهندی با گستره‌ای تاثیرگذاری بین‌المللی نامید.

وی در ادامه ضمن اشاره به رسالت‌های بین‌المللی حوزه های علمیه، با تأکید بر این که به عنوان حوزه در راستای احیای میراث حوزه هندوستان همراه خواهیم بود، اظهار داشت: تلخیص کتاب عبقات الانوار در یک یا دو جلد و اشراب و معرفی آن برای رشته‌ها، منابع و متون درسی را باید مبتنی بر نوآوری های علامه میرحامد حسین دنبال نمود. ترجمه این کتاب به زبان های مختلف یکی از کارهای ماندگاری است که حوزه علمیه آمادگی دارد تا در این مسیر نقش آفرینی کند.

آیت الله اعرافی با تأکید بر این که در عین معرفی منهج علمی علامه میرحامد حسین، باید نوآوری ها و امتیازات ایشان مشخص گردد، خاطرنشان ساخت: در درختواره رشته‌های حوزه علمیه، گرایش‌های کلامی متنوعی ترسیم و در فرآیند عملیاتی سازی قرار دارد که جانمایی آثار و منابع علمی فاخر در آن، موجب رونق نشر تراث حوزه هند و انتشار آثار علامه میرحامد حسین خواهد بود.

وی به موضوع پایان‌نامه‌ها و ظرفیت‌های آموزشی، پژوهشی بنیاد بین‌المللی امامت اشاره نمود و با بیان این که باید عناوین پایان‌نامه‌ها را در متن حوزه‌ علمیه و نهادهای حوزوی عرضه نماییم، یادآور شد: عرضه موضوعات پایان‌نامه‌های تخصصی و ورود قلب دانشی حوزه‌های علمیه در قلمروهای تفسیری، کلامی، فلسفی، حدیثی و… از اهمیت بالایی برخودار است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه بر اهمیت بازشناسی مکتب فقهی لکهنو و برجسته‌سازی حوزه‌های فقهی هندوستان تأکید نمود و یادآور شد: شناسایی و معرفی علمای تراز حوزه هند که فراتر از هندوستان اثربخش بودند، بسیار مهم بوده، طلاب و روحانیون هندوستان باید مخاطبان اصلی در جریان احیاگری حوزه هند و فرآیندهای پژوهشی کنگره بین‌المللی علامه میرحامد حسین قرار گیرند.

وی با تأکید بر این که بازتاب رویکردهای احیاگری کنگره بین المللی علامه میرحامد حسین در جوامع علمی هند، می تواند اثرات ارزشمندی را در بازسازی حوزه علمیه هند داشته باشد، خاطرنشان ساخت: تقویت تعامل با جوامع اهل سنت و علمای مسلمان به ویژه در مباحث کلامی از ارزش بالایی برخوردار است.

وی با بیان این که جمع‌آوری و بازسازی نسخ قدیمی، نیازمند حمایت‌های جدی‌تری است، اظهار داشت: بازشناسی اندیشه علمای تراز جهان اسلام و ترسیم دوره‌های کوتاه مدتی چون؛ عبقات شناسی و عبقات پژوهی و… در متن حوزه های علمیه از اهمیت بالایی برخوردار است.

آیت الله اعرافی در بخش پایانی سخنان خود ضمن ارائه گزارشی از ظرفیت‌های فقه معاصر، بر اهمیت توجه به فلسفه‌های مضاف و نظامات علمی و مباحث کلامی حوزه تصریح نمود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.