چهارشنبه, ۲۷ تیر , ۱۴۰۳ Wednesday, 17 July , 2024 ساعت ×

تازه ها

انتشار بیش از یکصد جلد از آثار مدرسه کلامی – فقهی لکهنو  و تدوین۱۲۰ پایان نامه با موضوع امامت آغاز شد سلسله نشست‌های علمی «امامت و ولایت اهل‌بیت» از منظر مذاهب اسلامی(روز اول) برگزار شد نشست‌های علمی دهه امامت و ولایت برگزار می‌گردد نشست علمی«ضرورت تبیین اندیشه‌های سلفی‌گری ایرانی» برگزار شد حقایق امامت را به مردم بگویید که حق جویان هیچ گاه از حق رویگردان نخواهند بود پیش همایش کنگره بین المللی علامه میرحامد حسین در لبنان برگزار می شود کل نظام جمهوری اسلامی ایران اعم از حوزه ها، دانشگاه ها و آموزش و پرورش، به تلاش علمی و آموزشی و پژوهشی و فرهنگی بنیاد بین المللی امامت نیاز جدی و مبرم دارند. همکاری دبیرخانه کنگره بین المللی بزرگداشت علامه میرحامد حسین با عتبه مقدسه عباسیه در انتشار نخستین ترجمه عربی کامل عبقات الانوار دیدار نماینده آیت الله العظمی سیستانی با مدیران و اساتید بنیاد بین المللی امامت بررسی سندی و دلایلی حدیث «ریان بن شبیب» پیرامون عزاداری نقش عاشورا و عزاداری های عصر ائمّه علیهم السلام در سقوط امویان و پیروزی عباسیان تحلیل شخصیت ایمانی حضرت عباس(علیه السلام) بر اساس زیارتنامه ایشان بررسی تاریخی حضور و شهادت حضرت علی اکبر(علیه السلام) در مقتل های عاشورا بازتاب شهادت حضرت علی اصغر (علیه السلام) در تاریخ نگاری عاشورا عاشورا روز عید یا عزا؟ پژوهشی در چگونگی شهادت حضرت قاسم (علیه السلام) عبدالله بن حسن بن علی

مدرسه کلامی فقهی شیعه در لکهنو (هندوستان)
۱۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۸
شناسه : 7644
12
کتاب‌شناسی؛ کتابچه مدرسه کلامی فقهی شیعه در لکهنو (هندوستان) به قلم حجج اسلام روح‌الله کاظمی و مهدی اسفندیاری در دبیرخانه کنگره بین‌المللی بزرگداشت علامه میرحامد حسین لکهنوی در سال ۱۳۹۸به چاپ رسید.
منبع : بنیاد بین‌المللی امامت
پ
پ

کتابچه مدرسه کلامی فقهی شیعه در لکهنو (هندوستان)

کتابچه مدرسه کلامی فقهی شیعه در لکهنو (هندوستان) به قلم حجج اسلام روح‌الله کاظمی و مهدی اسفندیاری در دبیرخانه کنگره بین‌المللی بزرگداشت علامه میرحامد حسین لکهنوی در سال ۱۳۹۸به چاپ رسید.

در ابتدای این کتاب که به سفارش دبیرخانه کنگره بین‌المللی بزرگداشت علامه میرحامد حسین لکهنوی نوشته شده است، تاریخچه اسلام و شیعه در هند را مورد بررسی قرار داده است و چگونگی گسترش اسلام و شیعه را در هند بیان می‌کند.

مدارس علمی اهل‌سنت و شیعه در دهلی و لکهنو

از دیگر بخش‌های این کتابچه می‌توان به بحث مدارس علمی اهل‌سنت و شیعه در دهلی و لکهنو اشاره کرد.

نویسنده در بخش مدرسه علمی اهل‌سنت، تاریخچه‌ای از تأسیس این مدرسه را بیان ‌می‌کند و نسبت به موسس مدرسه اهل سنت دهلی اطلاعاتی را به رشته تحریر درآورده است و به کتاب تحفه اثنا عشریه که از خروجی‌های مدرسه دهلی است، اشاره می‌نماید.

نگارش ردیه‌هایی بر کتاب تحفه اثنا عشریه

مهم‌ترین بخش این کتابچه‌، بررسی مدرسه شیعه در لکهنو است که نویسنده تاریخچه‌ای از تشکیل این مدرسه را بیان می‌کند

و در ادامه با توضیح خاندان اجتهاد و و عبقات زحماتی که برای شیعیان  در طی سال‌های متمادی انجام داده‌اند،

به مهم‌ترین اقدام این خاندان یعنی نگارش ردیه‌هایی بر کتاب تحفه اثنا عشریه می‌پردازد.

این اثر در حقیقت کلیاتی است در مورد زیستگاه، خاندان ، اساتید و شاگردان علامه میرحامد حسین رحمه الله

که خواننده را در صفحات و سطوری اندک با آنچه که علامه میرحامد حسین رحمه الله را به تالیف کتاب عبقات الانوار فراخواند آشنا می‌­سازد.

در پایان این کتابچه، فعالیت‌هایی که طی سال‌های اخیر برای احیای نسخ مدرسه کلامی فقهی لکهنو

توسط مراکز مختلف از جمله بنیاد امامت صورت پذیرفته، ارائه شده است.

علاقه‌مندان و پژوهشگران می‌تواند با انتخاب آدرس زیر این کتاب را به صورت رایگان دانلود نمایند.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.