شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Saturday, 20 April , 2024 ساعت ×
چرا امام حسین «علیه‌السلام» از امامت خود برای نجات از مهلکه یزیدیان استفاده نکرد؟
۱۶ آبان ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۱
شناسه : 3002
3
پاسخ به پرسش یزید در پی آن بود که از امام حسین علیه‌السلام برای استحکام خلافت خود بیعت بگیرد و بیعت امام حسین علیه‌السلام با یزید مستلزم نابودی اسلام بود. امام حسین علیه‌السلام با یزید بیعت نکرد و خود را فدای اسلام کرد و با شهادت خویش، بقا و پیشرفت اسلام را تضمین کرد.
پ
پ

پرسش:

چرا امام حسین «علیه‌السلام» از امامت خود برای نجات از مهلکه یزیدیان استفاده نکرد؟

پاسخ:

امام حسین علیه‌السلام هر چند به دلیل دارا بودن مقام امامت از ولایت گسترده‏ای برخوردار بود، لکن هیچگاه از این مقام برای نفع شخصی خود استفاده نمی‏کرد و از آنجا که از اراده الهی آگاه بوده و به رضا و سخط او علم داشت، پس آنچه را که مورد رضای خدا بود را  برمی‏گزید. چنانچه این مساله در مورد سایر معصومین نیز صدق می کند.

چرا که:

اولاً: یزید در پی آن بود که از امام حسین علیه‌السلام برای استحکام خلافت خود بیعت بگیرد و بیعت امام حسین علیه‌السلام با یزید مستلزم نابودی اسلام بود. امام حسین علیه‌السلام با یزید بیعت نکرد و خود را فدای اسلام کرد و با شهادت خویش، بقا و پیشرفت اسلام را تضمین کرد.

ثانیاً: وظیفه امام و پیامبر علیهماالسلام هدایت بشر است . در مواجهه با ناملایمات و رفتار نابجای مردم عکس العمل و اعمال غیرعادی انجام نمی دهند. گرچه دارای قدرت اعجاز وکرامت هستند .

لذا هدف امام حسین علیه‌السلام، تجدید حیات مجدد اسلام و هدایت همان مردمی بود که در کربلا به جنگ علیه ایشان آمده بودند. واگر امام حسین علیه السلام _ ولو توسط قدرت غیبی و اعجاز _ برآنها پیروز می شد، دیگر قیام ایشان ثمری نداشت.

ثالثاً: نظام حاکم برجهان به امر الهی بر مبنای اختیار و آزمایش است و مردم مخیر بودند که از امام علیه السلام اطاعت کنند تا رستگار شوند و می توانستند اطاعت نکنند و در برابر او بایستند و شقاوت اخروی را ترجیح دهند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.