پنجشنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲ Thursday, 29 February , 2024 ساعت ×
تاریخ و ترتیب حوادث منتهی به شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)
۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۴
شناسه : 3365
4
فاطمیه 1444 با رحلت غم بار رسول خدا (ص) حوادث تلخ دیگری رخ داد که نوک اصلی پیکان این حوادث متوجه اهل بیت رسول خدا (ص) بود. تجمع تعدادی از مهاجران و انصار در سقیفه، سرآغاز شکل گیری جریان انحراف مسیر خلافت بود.
نویسنده : *سید علی حسین پور** محمد رضا جباری منبع : مجله تاریخ اسلام در آیینه پژوهش
پ
پ

چکیده:

با رحلت غم بار رسول خدا (ص) حوادث تلخ دیگری رخ داد که نوک اصلی پیکان این حوادث متوجه اهل بیت رسول خدا (ص) بود. تجمع تعدادی از مهاجران و انصار در سقیفه، سرآغاز شکل گیری جریان انحراف مسیر خلافت بود. جریان اما به این جا ختم نشد و پیامدهای آن، حتی در شکل هجوم به خانه برترین بانوی هستی و مصدومیت و سپس شهادتش بروز یافت. در فاصله اندک میان اجتماع سقیفه و شهادت حضرت فاطمه (س) حوادثی رخ داده که مستقیم یا  غیر مستقیم با شهادت آن حضرت مرتبط است.

تا کنون پژوهش های متعددی در خصوص رخداد سقیفه و پیامدهای آن به نگارش درآمده اما در این خصوص که تاریخ و ترتیب حوادثی که منتهی به شهادت صدیقه طاهره (س) شد چگونه بود اثری در خود توجه به چشم نمی خورد. با توجه به این که گزارش های تاریخی نیز معمولا به تاریخ دقیق حوادث یاد شده نپرداخته در این نوشتار تلاش شده است با بررسی مجموعه شواهد و قراین تاریخی روایی موجود به تصویری دقیق و نزدیک به واقع در این باره دست یابیم .

 

جهت مطالعه متن کامل مقاله اینجا را کلیک نمایید

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.