سه شنبه, ۸ اسفند , ۱۴۰۲ Tuesday, 27 February , 2024 ساعت ×
محبت،اخوت،وصایت علی علیه‌السلام خواسته رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله
۱۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۲
شناسه : 4362
3
آیات الولایه  فلَعَلَّكَ تَارِكٌ بَعْضَ مَا يُوحَى إِلَيْكَ وَضَائِقٌ بِهِ صَدْرُكَ أَنْ يَقُولُوا لَوْلَا أُنْزِلَ عَلَيْهِ كَنْزٌ أَوْ جَاءَ مَعَهُ مَلَكٌ إِنَّمَا أَنْتَ نَذِيرٌ وَاللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ وَكِيلٌ ﴿هود:۱۲﴾
پ
پ

روز دوازدهم /جزء دوازدهم

فلَعَلَّكَ تَارِكٌ بَعْضَ مَا يُوحَى إِلَيْكَ وَضَائِقٌ بِهِ صَدْرُكَ أَنْ يَقُولُوا لَوْلَا أُنْزِلَ عَلَيْهِ كَنْزٌ أَوْ جَاءَ مَعَهُ مَلَكٌ إِنَّمَا أَنْتَ نَذِيرٌ وَاللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ وَكِيلٌ ﴿هود:۱۲﴾

ترجمه:

ممکن است به سبب آنکه [دشمنان] می گویند: چرا گنجی بر او نازل نشده، یا فرشته ای همراهش نیامده؟ برخی از آنچه را به تو وحی می شود ترک کنی و سینه‌ات [از ابلاغ و اظهار آن] تنگ شود [به سبب موضع گیری های دشمنان از ابلاغ پیام حق خودداری مکن] تو فقط بیم دهنده ای و خدا بر هر چیز نگهبان است.

امام‌صادق علیه‌السلام فرمود:
“هنگامی که رسول‌خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله در وادى قديد (كه جايى است ميان مكه و مدينه) فرود آمد، به على علیه‌السلام فرمود: «ياعلى! من از پروردگارم خواستم كه ميان من و تو دوستى و محبت قرار دهد و او اجابت فرمود، و از پروردگارم خواستم كه ميان من و تو عقد اخوت و برادرى برقرار سازد و اجابت فرمود، و از پروردگارم خواستم كه تو را وصى من گرداند و اين كار را نيز انجام داد»
پس دو نفر از قريش گفتند: “به خدا يك صاع (سه كيلو) خرما در يك انبان پوسيده پيش ما محبوب تر است از آنچه محمد از پروردگارش خواسته است؛ چرا از پروردگارش فرشته‏‌اى نخواست كه او را بر دشمنش كمك كند؟ يا گنجى نخواست كه او را از تنگدستى بى‏‌نياز كند؟ درحالیکه هر چه از خدا، چه حق و چه باطل، بخواهد اجابت می کند”
پس خداى تعالى آيه فوق را نازل فرمود.” ¹

ا—————————
➊ الكافي (طبعه الإسلامية)، ج‏۸، ص۳۷۸

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.