سه شنبه, ۱۴ آذر , ۱۴۰۲ Tuesday, 5 December , 2023 ساعت ×
نام و یاد کرد حضرت رقیّه(سلام الله علیها) در آثار و منابع کهن تا پایان قرن هفتم
۲۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۶
شناسه : 2922
6
مقاله حضرت رقیه (سلام الله علیها) یکی از جلوه‌های احساسی و عاطفی قیام امام حسین(علیه السلام) است. از سده‌های اولیه تا پایان قرن هفتم علما و بزرگان در آثار خود از حضرت رقیه (سلام الله علیها) و سرگذشت او یاد نمودنده‌اند. هدف این تحقیق باز خوانی آثار دانشمندان تا پایان قرن هفتم برای یافتن مویدها و مستندات تاریخی برای تقویت فرضیه وجود حضرت رقیه در روز عاشورا و شهادت او در شهر شام می‌باشد.
نویسنده : محمد رنجبرحسینی منبع : پژوهشنامه معارف حسینی سال پنجم تابستان 1399 شماره 18
پ
پ

چکیده:

حضرت رقیه (سلام الله علیها) یکی از جلوه‌های احساسی و عاطفی قیام امام حسین(علیه السلام) است. از سده‌های اولیه تا پایان قرن هفتم علما و بزرگان در آثار خود از حضرت رقیه (سلام الله علیها) و سرگذشت او یاد نمودنده‌اند. هدف این تحقیق باز خوانی آثار دانشمندان تا پایان قرن هفتم برای یافتن مویدها و مستندات تاریخی برای تقویت فرضیه وجود حضرت رقیه در روز عاشورا و شهادت او در شهر شام می‌باشد.

این نوشتار با روش توصیفی و شیوه کتابخانه‌ای برای رسیدن به هدف فوق سامان یافت و به این نتیجه رسید: با توجه به اشعار صحابی امام صادق (علیه السلام) سیف بن عمیره در رثای امام حسین (علیه السلام) و ثقه دانسته شدن او از سوی رجالیون شاخص همانند نجاشی و گزارش بیهقی در کتاب لباب الانساب و نقل سید بن طاووس در اللهوف و گزارش عماد الدین طبری در کامل بهایی، می‌توان اثبات فرضیه وجود دختر خردسالی را برای امام حسین (علیه السلام)، بنام رقیه تقویت نمود.

 

 

جهت دریافت متن کامل مقاله اینجا را کلیک نمایید

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.