شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 20 July , 2024 ساعت ×

تازه ها

انتشار بیش از یکصد جلد از آثار مدرسه کلامی – فقهی لکهنو  و تدوین۱۲۰ پایان نامه با موضوع امامت آغاز شد سلسله نشست‌های علمی «امامت و ولایت اهل‌بیت» از منظر مذاهب اسلامی(روز اول) برگزار شد نشست‌های علمی دهه امامت و ولایت برگزار می‌گردد نشست علمی«ضرورت تبیین اندیشه‌های سلفی‌گری ایرانی» برگزار شد حقایق امامت را به مردم بگویید که حق جویان هیچ گاه از حق رویگردان نخواهند بود پیش همایش کنگره بین المللی علامه میرحامد حسین در لبنان برگزار می شود کل نظام جمهوری اسلامی ایران اعم از حوزه ها، دانشگاه ها و آموزش و پرورش، به تلاش علمی و آموزشی و پژوهشی و فرهنگی بنیاد بین المللی امامت نیاز جدی و مبرم دارند. همکاری دبیرخانه کنگره بین المللی بزرگداشت علامه میرحامد حسین با عتبه مقدسه عباسیه در انتشار نخستین ترجمه عربی کامل عبقات الانوار دیدار نماینده آیت الله العظمی سیستانی با مدیران و اساتید بنیاد بین المللی امامت توصیه به جَزَع در عزاداری امام حسین علیه السلام بررسی سندی و دلایلی حدیث «ریان بن شبیب» پیرامون عزاداری نقش عاشورا و عزاداری های عصر ائمّه علیهم السلام در سقوط امویان و پیروزی عباسیان تحلیل شخصیت ایمانی حضرت عباس(علیه السلام) بر اساس زیارتنامه ایشان بررسی تاریخی حضور و شهادت حضرت علی اکبر(علیه السلام) در مقتل های عاشورا بازتاب شهادت حضرت علی اصغر (علیه السلام) در تاریخ نگاری عاشورا عاشورا روز عید یا عزا؟ پژوهشی در چگونگی شهادت حضرت قاسم (علیه السلام)

بازبینی نگاه جریان سلفی گری ایرانی به مؤلفه علم امام با محوریت نهج‌البلاغه
۱۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۰
شناسه : 9149
5
مقاله علمی پژوهشی؛ در این تحقیق، پس از بیان و تبیین گستره، قلمرو و منابع علم امام از نگاه امام علی(ع)، به بررسی ادلهٔ نافیِ ‌علمِ غیب از دیدگاه ابوالفضل برقعی، پرداخته شده است تا درستی یا نادرستی ادعای او آشکار شود.
نویسنده : سید محمدمهدی موسوی منبع : دو فصلنامه علمی-پژوهی امامت پژوهی ؛دوره 10، شماره 1
پ
پ

چکیده مقاله بازبینی نگاه جریان سلفی گری ایرانی به مؤلفه علم امام با محوریت نهج‌البلاغه:

جریان سلفی گری ایرانی این مقام امامان را برنتافته و این مسائل را جعلیات و به‌ مثابه دوری از اسلامِ ناب معرفی کرده و از برخی خطبه‌های نهج البلاغه در مسیر انکار ‌علمِ غیب امام بهره جسته‌ است.

ادلهٔ سید ابوالفضل برقعی بر انکارِ «‌علمِ غیب» را می‌توان حولِ محور کلیِ اعتراف امیر المؤمنین(ع) بر انکار ‌علمِ غیب برای خویش، اختصاص علوم فرابشری به خداوند، و نفی ‌علمِ غیب با توجه به منابعِ علم امامْ‌‌ طرح کرد.

در این تحقیق، پس از بیان و تبیین گستره، قلمرو و منابع علم امام از نگاه امام علی(ع)، به بررسی ادلهٔ نافیِ ‌علمِ غیب

از دیدگاه ابوالفضل برقعی، پرداخته شده است تا درستی یا نادرستی ادعای او آشکار شود.

 

برای مطالعه پایان نامه«بررسی علم امام از منظر سید مرتضی و علامه میرحامدحسین» اینجا کلیک کنید.

 

علم غیب، گونهای ای از آ گاهی است که در حالت طبیعی برای انسان دست یافتنی نیست و آگاهی از آن مخصوص خداوند است.
قرآن کریم مواردی چون علم‌‌ الساعة،زمـان نـزول بـاران، آنچـه در رحمهـا موجـود اسـت و مـکان مـرگ را از جملـه علـوم غیبـی برشـمرده اسـت.

اکثـر شـیعیان در بحـث گسـتره علـم امـام  بـه حداکثـر علـم و آ گاهـی امامـان از امـور فرا ‌زمینـی و غیبـی  بـه إذن خداوند  قائل هسـتند.

“علـم امام” که از آن به عنـوان یکـی از مهمتریـن مقوّمات جایـگاه امامـت، میتـوان یـاد کـرد در دهه های اخیـر  از سـوی جریـان سـلفی گری ایرانـی و بـا رویکـردی خـاص، بـه چالـش کشـیده شـده اسـت و هـواداران ایـن جریـان، نه تنهـا علـم امـام بـه غیـب را انـکار کرده انـد

بلکـه بسـیاری از اصول و ارکان تشـیع را نیز نپذیرفته و از جعلیات انگاشـته و اعتقاد به آنها را نشـانه های دوری از اسلام نـاب پنداشـتهاند.

 

برای دریافت متن کامل مقاله اینجا کلیک کنید

 

 

 

عملکرد فرهنگی یاران ایرانی امام هادی(ع) در علم الحدیث با تکیه بر کتب اربعه شیعه

نقش اصحاب ایرانی امام حسن عسکری (ع) در علم الحدیث با تکیه بر کتب اربعه‌ شیعه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.