شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 20 July , 2024 ساعت ×

تازه ها

انتشار بیش از یکصد جلد از آثار مدرسه کلامی – فقهی لکهنو  و تدوین۱۲۰ پایان نامه با موضوع امامت آغاز شد سلسله نشست‌های علمی «امامت و ولایت اهل‌بیت» از منظر مذاهب اسلامی(روز اول) برگزار شد نشست‌های علمی دهه امامت و ولایت برگزار می‌گردد نشست علمی«ضرورت تبیین اندیشه‌های سلفی‌گری ایرانی» برگزار شد حقایق امامت را به مردم بگویید که حق جویان هیچ گاه از حق رویگردان نخواهند بود پیش همایش کنگره بین المللی علامه میرحامد حسین در لبنان برگزار می شود کل نظام جمهوری اسلامی ایران اعم از حوزه ها، دانشگاه ها و آموزش و پرورش، به تلاش علمی و آموزشی و پژوهشی و فرهنگی بنیاد بین المللی امامت نیاز جدی و مبرم دارند. همکاری دبیرخانه کنگره بین المللی بزرگداشت علامه میرحامد حسین با عتبه مقدسه عباسیه در انتشار نخستین ترجمه عربی کامل عبقات الانوار دیدار نماینده آیت الله العظمی سیستانی با مدیران و اساتید بنیاد بین المللی امامت توصیه به جَزَع در عزاداری امام حسین علیه السلام بررسی سندی و دلایلی حدیث «ریان بن شبیب» پیرامون عزاداری نقش عاشورا و عزاداری های عصر ائمّه علیهم السلام در سقوط امویان و پیروزی عباسیان تحلیل شخصیت ایمانی حضرت عباس(علیه السلام) بر اساس زیارتنامه ایشان بررسی تاریخی حضور و شهادت حضرت علی اکبر(علیه السلام) در مقتل های عاشورا بازتاب شهادت حضرت علی اصغر (علیه السلام) در تاریخ نگاری عاشورا عاشورا روز عید یا عزا؟ پژوهشی در چگونگی شهادت حضرت قاسم (علیه السلام)

الگوی جامع تجلیل از پیامبر اکرم و اهل بیت مبتنی بر تحلیل دعای عرفه
۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۳۰
شناسه : 9500
6
مقاله؛ در این نوشتار، با روش تحلیلی می کوشیم مجموعه مضامین بیان شده در خصوص این مقوله را به صورت کیفی و توصیفی، تحلیل و درنهایت، الگوی جامع تجلیل از پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) را استخراج کنیم.
نویسنده : *بی بی سادات رضی بهابادی **محمد عترت دوست ***فائزه محمدی منبع : علوم قرآن و حدیث سال 55 پاییز و زمستان 1402 شماره 111
پ
پ

چکیده مقاله الگوی جامع تجلیل از پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) مبتنی بر تحلیل محتوای دعای عرفه امام سجاد(ع):

یکی از جملات پرتکرار در ادعیه مأثوره، به ویژه ادعیه منقول از امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه، ذکر صلوات بر محمد(ص) و آل محمد(ع) است.

در تحلیل چرایی این مطلب نیز نظرات مختلفی بیان شده است که ازجمله مهم ترین آن ها تلاش برای تبیین جایگاه حقیقی اهل بیت(ع) در جامعه اسلامی بوده است.

با این وجود، همچنان این مسئله مطرح است که امام سجاد(ع) چگونه و با چه راهکارهایی این اقدام را انجام داده و

در هنگام ذکر صلوات بر محمد(ص) و آل محمد(ع) از چه عباراتی برای معرفی ایشان استفاده کرده و

درنهایت، چه الگویی را برای تجلیل از این خاندان و آگاهی از مقام و منزلت والای آنان ترسیم کرده است.

در این نوشتار، با روش تحلیلی می کوشیم مجموعه مضامین بیان شده در خصوص این مقوله را به صورت کیفی و توصیفی،

تحلیل و درنهایت، الگوی جامع تجلیل از پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) را استخراج کنیم.

نتایج و یافته های تحقیق بیانگر آن است که مجموعه این مضامین را می توان ذیل پنج دسته با جزئیات متعدد طبقه بندی کرد که عبارت اند از:

چیستی تجلیل، ویژگی های مورد تجلیل، ویژگی های تجلیل مطلوب، آثار تجلیل و معرفی تجلیل کنندگان.

مقدمه:

تبيين معارف حقه و مبارزه علیه باطل در قالب دعا یکی از روشهای امام چهارم – زین العابدین (ع) در دوران ارعاب و اختناق امویان بود.

هنگامی که جامعه دچار انحراف شده و روحیه رفاه طلبی و دنیازدگی بر آن غلبه یافته و فساد سیاسی و اخلاقی و

اجتماعی آن را در محاصره قرار داده بود، امام سجاد (ع) توانست از دعا برای تبیین بخشی از عقاید مذهب شیعه استفاده کند.

از میان ادعیه منقول از اهل بیت دعای عرفه از جمله دعاهایی است که با بیانی رسا و ژرف، مبانی و مسائل مهم دینی را در دل خود جای داده است. اگرچه صحیفه سجادیه و برخی ادعیه خاص آن مانند دعاى مكارم الأخلاق يـا عـرفـه، مدنظر بسیاری از دانشمندان و مردم بوده است و

شروح فراوانی بر آن نگاشته اند، اما به نظر می رسد هنوز لایه های عمیق این معارف، به صورت دقیق و کامل تبیین نشده است.

آنچه امروزه می تواند راهگشای فهم بسیاری از متون روایی و دینی ،باشد تجزیه و تحلیل آنها با استفاده از روش های علمی و پژوهشی دقیق است.

 

برای دریافت متن کامل مقاله اینجا کلیک کنید

 

کتاب «تعلیم معنویت از امام حسین (ع)؛ تفسیر دعای عرفه» به علاقه مندان عرضه شد
دیگر مقالات بنیاد امامت:

نقد و فهم روایات منقول از امام صادق (علیه السلام) در مسأله «تحریف»

دفاع از اصالت ادعیه اهل بیت(ع): مطالعه موردی دعای عرفه

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.