جمعه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۲ Friday, 1 December , 2023 ساعت ×
تأملی در اسناد احادیث ناظر به عدالت صحابه
۲۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۹
شناسه : 2934
5
مقاله بیشتر اهل سنت، تمام صحابه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را عادل می‌دانند؛ از این روی، در نگاه آنها، هر روایتی که به یکی از صحابه ختم شود، به شرطی که سند آن، متصل باشد و وثاقت راویانش احراز شود، از نوع صحیح دانسته می‌شود و باید از هر گونه نقد و ارزیابی متن آن خودداری کرد؛ بنابراین، عدالت صحابه از مبانی رجالی اهل سنت است.
نویسنده : *حمیدرضا فهیمی تبار** مهدی آذری فرد منبع : تحقیقات علوم قرآن و حدیث سال یازدهم پاییز 1393 شماره 3
پ
پ

چکیده:

بیشتر اهل سنت، تمام صحابه رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را عادل می‌دانند؛ از این روی، در نگاه آنها، هر روایتی که به یکی از صحابه ختم شود، به شرطی که سند آن، متصل باشد و وثاقت راویانش احراز شود، از نوع صحیح دانسته می‌شود و باید از هر گونه نقد و ارزیابی متن آن خودداری کرد؛ بنابراین، عدالت صحابه از مبانی رجالی اهل سنت است. اهل سنت برای اثبات عدالت صحابه، به آیاتی از قرآن و روایاتی از پیامبر (صلی الله علیه و آله) استناد می‌کنند.

در این نوشتار، منابعی را معرفی کرده‌ایم که در آنها، برای اثبات عدالت تمام صحابه، به این روایات استناد شده است؛ آنگاه راویان این روایات را از نگاه علمای رجالی اهل سنت بررسی کرده و در نهایت نشان داده‌ایم بیشتر این روایات به دلیل نقل شدن از سوی راویان ضعیف، بر اساس مبانی رجالی اهل سنت، از نوع غیر صحیح دانسته شده‌اند.

 

 

جهت دریافت متن کامل مقاله اینجا را کلیک نمایید

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.