دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 22 April , 2024 ساعت ×
نخستین مجمع عمومی انجمن علمی امامت حوزه علمیه با حضور هیئات رئیسه انجمن و اعضای پیوسته انجمن برگزار شد.
۲۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۴
شناسه : 5200
23
گزارشی از نخستین مجمع عمومی انجمن علمی امامت؛ مسئول دبیرخانه انجمن های علمی حوزه گفت: یکی از شاخص های تحول علوم ایجاد انجمن های تخصصی است و جای انجمن امامت در میان سایر انجمن های علمی حوزه خالی بود.
منبع : بنیاد بین المللی امامت
پ
پ

نخستین مجمع عمومی انجمن علمی امامت حوزه‌های علمیه، عصر شنبه ۲۰ خردادماه ۱۴۰۲، همراه با انتخاب هیئت مدیره و بازرسان در محل بنیاد بین المللی امامت در قم برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالرسول هاجری در نخستین مجمع علمی امامت حوزه‌های علمیه اظهار داشت:  امروز، روز بزرگی است و بنای سترگی در حوزه امام زمان(عج) بنا می شود. جای انجمن امامت در حوزه های علمیه خالی بود. انجمن ثقل اکبر در حوزه بزرگ ما بوجود داشت. کارهای ارزشمندی در عرصه امامت انجام شده است و جا داشت که این انجام راه اندازی شود و این تلاش ها و تکاپوها پرشتاب تر و جامع تر و همسونگرتر باشد.
وی افزود: تاسیس این انجمن افتخار آمیز است و امیدواریم که این نهاد به شجره طیبه ای مبدل شود که از جایگاه رفیع آن همه مردم در سراسر جهان بهره ببرند. اساتید و طلاب و بزرگانی که در این عرصه خدمت کرده اند، نقش مهمی در تابنده تر شدن این مرکز دارند.
مسئول دبیرخانه انجمن های علمی حوزه بیان کرد: یکی از شاخص های پیشرفت علم، تعامل علوم مختلف و زایش رشته ها و تخصص های جدید است. این شاخص ها تابع اعداد و ارقام است. وقتی علم توسعه می یابد و عمیق می شود، مسایل جدید نیز متولد می‌شود.
وی گفت: در گذشته پزشکان همه کاری انجام می‌دادند ولی امروز پزشکی به کوچک‌ترین مراتب رسیده است. به حدی دانش پیشرفت کرده است که یک نفر نمی‌تواند در عمر خود همه این امور را در خود جای دهد.


هاجری اظهارکرد: در زمانی که تحصیل می کردیم، تنها یک رشته فیزیک و ریاضی محض بود ولی امروز علوم مختلفی به شکل تخصصی بنا نهاده شدند.
وی گفت: امروزه نیازی به گفتن اینکه علوم را می‌خواهیم متحول کنیم نیست بلکه علوم متحول می‌شود. ده سال و بیست سال است که به تحول در علوم انسانی و اسلامی می‌پردازیم ولی وقتی که علم تولید می شود و پژوهشگاه ها به وجود می آیند، خود علوم متحول می‌شوند.
وی افزود: اگر حوزه های علمیه و نظام آموزشی ما به دنبال تحول در علوم مختلف است باید از تاسیس رشته های تخصصی و مراکز تخصصی استقبال کند.
وی گفت: سال ۸۲ اولین انجمن های علمی ما تاسیس شده است و تا امروز انجمن های علوم مادر ما در حوزه نیز شکل گرفته است ولی باید به سمت انجمن های زیر پایه و تخصصی برویم. هنوز در حد علوم مادر و پایه علوم انسانی توقف کرده ایم. البته در بخش آموزشی کارهای خوبی در این عرصه کرده ایم ولی در بخش تاسیس انجمن و پژوهش و.. باید کارهای بیشتری انجام دهیم.
هاجری یادآورشد: جای امیدواری است که اگر این انجمن های تخصصی راه بیوفتد که خوشبختانه در حال تاسیس است قطعا این سرعت بیشتر خواهد شد. انجمن های جدید، همگی بین رشته ای و تخصصی هستند. وقتی این روند آغاز شود روند سرعت یابی این حرکت بیشتر می شود.
وی گفت: بیش از دویست انجمن در حوزه علوم انسانی در دانشگاه وجود دارد که حوزه نیز باید با تخصصی تر کردن انجمن های علمی خود در این عرصه به هم افزایی در این عرصه برسد. شکل گیری انجمن کلام سیاسی و عدل و… از جمله انجمن های است که باید در حوزه ایجاد شود.

حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی سبحانی  به عنوان نماینده هیئت موسس امروز در اولین مجمع عمومی انجمن علمی امامت حوزه، گفت: حجج اسلام برنجکار، میرباقری، رفیعی، مروجی طبسی، انصاری، شکوری، نجارزادگان، جباری، علیزاده، خسروپناه و رضا نژاد و سبحانی ماموریت یافتند که این انجمن را تاسیس کنند.
وی افزود: در عرصه امامت، عقب ماندگی های علمی بسیاری داریم. حدود ۱۵ سال پیش که رشته امامت را در سطح ۳ پیشنهاد دادیم تعداد اساتید امامت به اندازه انگشتان دست هم نمی رسید. با وجود رشته کلام، نگاه خاصی به این رشته بود. امروز خوشبختانه نه تنها در سطح سه دوره های مختلفی در قم و سایر شهرستان ها اجراشده بلکه سطح چهار نیز راه اندازی شده است و امروز نیز شاهد فعالیت محققان جوان در این رشته هستیم.
مدیر بنیاد امامت بیان کرد: انجمن های علمی به دنبال هماهنگی و هم افزایی بین فعالان یک رشته علمی هستند. نکته مهم این است که انجمن های علمی، کل فعالیت هایشان آزاد است و متکی به سرمایه های آزاد مجمع هستند و اعضا با رای گیری انتخاب می شوند. تمام فعالیت های انجمن همگی افتخاری است و فارغ از برنامه های رسمی حوزه است.


وی گفت: از این روی انجمن هایی موفق هستند که فعالان در آن از انگیزه کافی برای کار در حوزه خارج از نظام رسمی ورود کنند. از تعداد انجمن هایی که تشکیل شده است، امروزه تنها انجمن هایی شاخص و اثرگذار است که فعالان آنها خودانگیخته هستند و با نگاه تخصصی وارد می شوند.
سبحانی اظهارکرد: انجمن هایی که فعالان آنها با اصرار و نگاه انگیزه ای اولیه وارد می شوند در نهایت به دلایل مشکلات و گرفتاری های شخصی و… فعالیت آنها کمتر می شود.
وی افزود: همه ما در اینجا عهد می بندیم که حال که حضور پیدا کردیم و توفیق یافتیم که نام ما در دفتر امامت و ولایت ثبت شده است چنانچه با حضور پرشور فعالان این حوزه، این انجمن تشکیل شده است امیدواریم که در ادامه نیز این حضور بیشتر شود. تک تک اعضا به عنوان کسانی که صاحب رای هستند باید در این انجمن کوشا باشند.

پس از سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سبحانی، فرآیند رأی گیری و شمارش آراء آغاز شد.

در دور اول شمارش آرا به ترتیب حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدتقی سبحانی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا برنجکار و حجت الاسلام والمسلمین دکتر فتح الله نجارزادگان با بالاترین رأی به عنوان عضو هیئت مدیره انتخاب شدند و برای تعیین سه نفر دیگر رأی گیری به دور دوم کشیده شد
در دور دوم از میان حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدفرید انصاری، حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالمجید زهادت، حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالرحیم سلیمانی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر قدردان قراملکی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدصفر جبرئیلی و حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضامحمدی که آرای بیشتری را در دور اول داشتند، حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالمجید زهادت، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمیدرضامحمدی و حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدفرید انصاری به عنوان اعضای هیئت مدیره انجمن امامت انتخاب شدند. جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدصفر جبرئیلی نیز به عنوان عضو علی البدل این هیئت انتخاب شدند.
همچنین در انتخاب هیئت بازرسان افرادی کاندیدای عضویت بودند که در دور اول حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین نصیری و حجت الاسلام والمسلمین مرتضی علیزاده نجار به عنوان بازرسان انجمن و در دور دوم حجت الاسلام والمسلمین میرباباپور به عنوان عضو علی البدل هیئت بازرسان انتخاب شدند.

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.